sobota, 24 października 2015

Trzynaście powodów - Jay Asher

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

"Trzynaście powodów" było pozycją, którą wręcz musiałam przeczytać, niestety z czasem mój zapał zaczął powoli słabnąć, jednak wznowienie książki podsyciło na nowo moją ciekawość i tak własnie rozpoczęła się moja przygoda. 

Tak naprawdę, kiedy już zaczęłam czytać, stwierdziłam, że być może "Trzynaście powodów" nie zachwyci mnie tak bardzo jak innych. Na szczęście było to tylko chwilowe wrażenie, po którym z czasem nie został ślad. Byłam przygotowana na skomplikowaną historię, tymczasem dostałam historię zwykłej nastolatki pokazującej, jak duży wpływ na czyjeś życie mają decyzje innych. Jak ważne jest, by nie być obojętnym.

Niezwykle spodobał mi się styl Jaya Ashera i sposób w jaki wszystko opisywał. Choć tematyka jest ciężka, autor przedstawia ją w sposób prosty i niespecjalnie wyszukany, historia zaś nie została zbyt mocno udramatyzowana ani przekoloryzowana, jak to się zdarza w niektórych przypadkach, co dodaje jej jeszcze więcej realizmu. Myślę, że właśnie to mnie urzekło, ponieważ nic nie jest tu poprowadzone na siłę, a całość wychodzi niezwykle naturalnie. Książka niesamowicie wciąga i pochłania uwagę, nie pozostawiając nic innego jak połknąć ją naraz.  

"Trzynaście powodów" każe nam się zatrzymać i pomyśleć. Otwiera nam oczy, zmusza do głębszej refleksji i przestrzega. W przeciwieństwie do niektórych nie odczułam jednak tak wielkich pokładów emocjonalnych i nie wylałam morza łez. Przyznaję, że to pozycja przygnębiająca, która chwyta za serce i zostawia po sobie ślad, wywołuje poczucie smutku oraz bezradności.

Ciężko napisać mi coś więcej. Myślę, że jedyne co mi pozostaje, to polecić książkę, szczególnie młodzieży, bo skupia się ona głównie wokół ich problemów. To naprawdę wartościowa powieść, z której każdy coś wyniesie i pozostanie na długo w pamięci. Cieszę się, że miałam okazję poznać historię Hannah. 

10 komentarzy:

 1. Książka już leży u mnie na półce, jakoś boję się do niej zabrać. Trochę obawiałam się, że tematyka mnie przytłoczy :) Jesienią zdecydowanie wolę czytać lekkie i zabawne książki, ale niebawem sięgnę i po trzynaście
  powodów.
  Buziaki,
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem, ja jakoś nie byłam przytłoczona, ale w sumie to są tylko moje odczucia, a jak wiadomo każdy jest inny i inaczej podejdzie do tej książki. Jesienią też wolę sięgnąc po lżejsze pozycję, ale jakoś nie mogę się oprzeć tym cięższym, zawsze oś mnie do nich ciągnie :)

   Usuń
 2. Kiedy tylko przeczytałam pierwszą recenzję tej książki, wiedziałam, że chcę ją przeczytać, a każda kolejna mnie tylko utwierdza w tym przekonaniu.

  www.apteka-literacka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z niektórymi książkami tak to już chyba jest. Mam nadzieję, że szybko po nią sięgniesz i uda mi się poznać Twoją opinię :)

   Usuń
 3. Mam ją już zaposaną/ Już kiedyś chciałam ją sobie kupić, ale była trudno dostępna, dlatego z nową okładka i Wydawnictwem będzie łatwiej tym bardziej, że zyskała już dość sporą poplarność.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, sama chciałam kupić ją już wczesniej, ale ciężko było. Dlatego też cieszę się, że wznowiono jej wydanie, a do tego jeszcze w tak fantastycznej okładce :)

   Usuń
 4. Tę powieść mam w planach i mam nadzieję, że uda mi się niedługo po nią sięgnąć.
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i mam nadzieję, że szybko dostaniesz ją w swoje ręce i będę mogła poznać Twoją opinię :)

   Usuń
 5. Trzynaście powodów wydaje mi się bardzo przygnębiającą książką, a z reguły nie lubię takich... Ale myślę, że chyba zrobię dla niej wyjątek, bo wydaje mi się również wartościowa. ^_^

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki o takiej tematyce. Zachęciłaś mnie, dodaję do "Chcę przeczytać". :)
  ocean-slow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń